MSK:n tehtävänä on puolustaa ja parantaa suomenkielisten asemaa, hyvinvointia ja viihtyvyyttä Mustasaaren kunnassa, jossa ruotsinkielisiä asukkaita on selvä enemmistö

Simo Suoranta 73

Kuka olet?

Simo Suoranta

Markkinointijohtaja

Sepänkylä

Tausta ?

Asun Mustasaaren Sepänkylässä aviovaimoni, tyttäreni ja kahden kääpiösnautserin kanssa. Olen 41-vuotias ja ammatikseni teen myynnin edistämistä markkinoinnin keinoin ja tällä hetkellä työskentelen markkinointijohtajana.

Toimin edellisellä kaudella kunnanvaltuutettuna, hyvinvointivaliokunnan jäsenenä ja taiteen perusopetuksen suomenkielisen jaoston puheenjohtajana. Kauden aikana mut valittiin myös edustamaan Mustasaarta Pohjanmaan tasa-arvo ja yhdenvertaisuusverkostossa. Lisäksi olen MSK:n hallituksen sihteeri.

Harrastukset ? 

Haluan pitää itsestäni huolta ja nauttia elämästä. Tykkään liikkua paljon ja eniten aikaa kuluu juoksulenkeillä ja koiralenkeillä. Minut löytää välillä myös kuntosalilta, hiihtämästä tai pallopelien parista. Talvisin pyritään tekemään laskettelureissu sinne missä on isoja mäkiä ja paljon lunta.

Vapaa-ajalla tulee perheen ja liikkumisen lisäksi vietettyä aikaa musiikin, video- ja lautapelien, hyvän ruuan sekä viskien maistelun parissa.

Mulle erityisen tärkeitä asioita ovat:

  1. Lasten ja nuorten hyvinvointi ja harrastusmahdollisuudet
  2. Alueen kokonaisvaltainen kehittäminen ja yhteistyön tiivistäminen Vaasan kanssa
  3. Yritysten tukeminen ja erityisesti etablointihankkeet akku- ja energiateknologian sekä kiertotalouden ympärillä.

Päätöksenteossa olen analyyttinen järjen ääni ja peräänkuulutan älykästä verorahojen käyttöä Mustasaarelaisten parhaaksi eduksi.